موسسه آموزش عالی الکترونیکی نور طوبی

حقوق جزا و جرم شناسی

حقوق جزا

تعریف و هدف

تعریف و هدف

حقوق جزا در مفهوم امروزی‌ آن، رشته ای نظام مند و دارای اصول و قواعد کلی ناظر بر جنبه های ماهوی و شکلی مستقل از هم می‌باشد، که با تمامِ ابعاد زندگی فردی و اجتماعی شهروندان در ارتباطِ تنگاتنگ است. این رشته از حقوق -که از شاخه‌های اصلی حقوق عمومی محسوب می‌شود- خود دارای رشته‌های مختلفی می‌باشد؛ که به تفاوت موضوعات و روش، تقسیم شده‌اند: حقوق جزای اقتصادی، حقوق جزای بین‌الملل، فلسفه حقوق کیفری،... از جمله این مواردند. تحول روزافزون حقوق جزا در جوامع مختلف باعث شده تا این رشته، به یکی از پرشتاب ترین گرایش‌های حقوق تبدیل شود، چرا که به تناسب تحول در سبک زندگی انسان‌ها، روش‌های ارتکاب جرم نیز نو به نو روزآمد شده و مسائل جدیدی را پیش روی نهادهای کنترل کننده جرم قرار می‌دهد.
در یک چنین بستری، رشته حقوق جزا با استفاده از دستاورد‌های سایر رشته‌های علمی (حقوقی و غیرحقوقی) می‌کوشد تا تحلیل درستی از عدالت کیفری به دست داده و راهکارهای مناسب برای اصلاح آن را عرضه دارد. در این راستا، با تلفیق علوم جرمشناسی و کیفرشناسی، که از جمله علوم میان رشته‌ای نسبتاً نوظهور است، رشته‌ی «حقوق جزا و جرمشناسی» به وجود آمده تا ضمن نگاه به واقعیت‌های پدیده مجرمانه در جامعه، قواعد الزام‌آور کیفری را نیز مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.
این رشته، بر اساس نظام آموزش عالی ایران، دارای 32 واحد است که پس از گذراندنِ دروس پیش‌نیاز مورد نظر این مرکز، به دانشجویان ارائه می‌شود.
از جمله مسائلی که موجبِ افزایش اهمیتِ جایگاه این رشته در تمام نظام‌های حقوقی و سیاسی در جهان گردیده است، رابطه وثیق آن با مبانی سیاسی و ایدئولوژیک نظام حقوقی حاکم بر هر کشور است. هر چند که در ادبیات رایج منابع حقوقی در جهان، بر این مساله تاکید نمی‌شود، اما در عمل، مبانی لیبرالیسم سیاسی و اخلاقی به عنوان پیش‌فرض مطالعات حقوق جزا در نظر گرفته شده است. همین مسأله موجب شده تا استفاده آسان و بی دغدغه از منابع علمی غربی، در نظام‌های حقوقی اسلامی با چالش روبرو گردد. همین مساله موجب شده تا بازاندیشی مبانی نظام حقوق جزا و سیاست جنایی در جمهوری اسلامی ایران، بر اساس مبانی فقهی و قرآنی، مورد توجه این مؤسسه می باشد. 


بازار کار کارشناسی ارشد  حقوق جزا و جرم شناسی:
دانشجویان کارشناسی ارشد این رشته پس از کسب آموزش و تخصص و توانایی لازم در این رشته می توانند ضمن شرکت در آزمون وکالت که هر ساله برگزار می شود، در صورت موفقیت  شغل وکالت را انتخاب کنند یا در مؤسسات حقوقی شاغل شوند و یا به عنوان مشاورهای حقوقی و همچنین سر دفتر اسناد رسمی شغل خود را انتخاب نمایند و در صورت تمایل به کار آموزشی یا پژوهشی می توانند در دانشگاه ها و یا مراکز پژوهشی به فعالیت بپردازند.


مهارت های لازم برای موفقیت در رشته حقوق جزا و جرم شناسی:
دانشجویان این رشته علاوه بر تخصص در زمینه امور حقوقی باید آشنایی لازم با فقه اسلامی نیز داشته باشند که در این صورت این امر سبب کارآمدی بهتر و بیشتر فارغ التحصیلان این رشته خواهد شد. همچنین دانشجویان باید علاوه بر آشنایی با فقه اسلامی و مبانی حقوقی با رشته هایی همچون جامعه شناسی و روانشناسی و فلسفه نیز آشنایی نسبی داشته باشند و در نهایت تا با قدرت استدلال، منطق و فن بیان قوی خود بتوانند توانایی اثر گذاری اقناعی خویش را ارتقا بخشند. 

طول دوره و شکل نظام

طول دوره

دوره  کارشناسی ارشد (ناپیوسته) حقوق جزا و جرم شناسی حداقل شامل چهار نیمسال ( دوسال ) و حداکثر شش نیم شال تحصیلی با پایان نامه است . هر دانشجو موظف است 32 واحد درسی ( با احتساب واحد های پایان نامه ) طبق برنامه تنظیمی بگذراند.

شرایط ورد به دوره ی کارشناسی ارشد ( نا پیوسته ) حقوق جزا و جرم شناسی :
1- دارا بودن گواهی نامه کارشناسی رشته حقوق، یا معادل آن از کشور های دیگر به تشخیص مراجع صلاحیتدار .
2- پذیرفته شدن در کنکور سراسری کارشناسی ارشد

تعداد واحد درسی

تعداد واحد درسی

تعداد کل واحد های درسی حقوق جزا و جرم شناسی 32 واحد به شرح زیر می باشد :
1- دروس اصلی 28 واحد طبق فهرست برنامه دروس
2- پایان نامه 4 واحد
به علاوه 4 واحد دروس عمومی (2 واحد معارف اسلامی و 2 واحد منطق) برای دانشجویانی که این دروس را در دوره کارشناسی نگذارنده اند.

 

دروس الزامی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

متون حقوقي به زبان خارجي

حقوق جزاي بين الملل

متون فقه جزايي

حقوق جزاي اختصاصي 1

حقوق جزاي عمومي 1

آيين دادرسي کيفري

پزشکي قانوني

جرم شناسي

جامعه شناسي جنايي

سمينار

  پايان نامه

 

دروس اختیاری کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

آيات الاحکام پليس علمي و کشف علمي جرايم
حقوق کيفري اقتصادي تاريخ تحولات حقوق کيفري
حقوق جزاي اختصاصي تطبيقي روان شناسي جنايي
علم کلام تاريخ حقوق کيفري
حقوق اسلامي تطبيقي مسئوليت مدني
حقوق جزاي عمومي 2 روان پزشکي جنايي
حقوق جزاي اختصاصي 2 فلسفه حقوق

مدیر گروه

Dr.Aghaei

دکتر سید داوود آقایی


تحصیلات : دکتری بین الملل با گرایش حقوق بین الملل و سازمان های بین المللی از دانشگاه تربیت مدرس

شماره تماس : 02161017219

کارشناسان گروه

خانم هدیه قلی پور
کارشناسی ارشد

اقتصاد نظری

شماره تماس : 09353734928

شهریه دروس

مالی

شهریه ثابت : 14,964,498

شهریه هر واحد نظری : 2,980,143

شهریه هر واحد پایان نامه : 8,132,880